Rakowiec

ULICA SZYBKA (LAUFSTEG)

Autor: Halina Czarniecka-Kołodziej

SZYBKA (LAUF-STEG)

Ulica Szybka (Laufsteg, Ohle Laufsteg) wytyczona prawdopodobnie w XIX wieku jako łącznik między ulicami Traugutta (Klosterstrasse) i Na Grobli (Am Weidendam). W pamięci pierwszych osiedleńców z pobliskiej okolicy „ w swoim XIX wiecznym klimatem, przytulnym nastrojem, bajkowością rozświetlonych wieczorem lamp gazowych, przyćmiewała nawet Na Grobli”.

Podobnie jak Żabia Ścieżka dzieli się na dwie części od Traugutta do Mostu, od Mostu do Na Grobli. Szczególną popularnością cieszyła się część od Traugutta. Była to wąska około 1,8 metra uliczka wyłożona w sposób klasyczny, bazaltową kostką oświetlona jak cała okolica latarniami gazowymi. To także urokliwy Drewniany Mostek,”górka” przy Mostku z przedwojennym, z lat trzydziestych, ośrodkiem sportów wodnych. Od lat 60-tych XX wieku po kapitalnym remoncie, pod patronatem Budowlanych. Po przeciwnej stronie od ośrodka Budowlanych wiodła wśród ogródków działkowych ścieżka prowadząca do Żabiego Mostu i Żabiej Grobli.

Szybka (Laufsteg) od strony Traugutta (po obu stronach) zabudowana była dwoma domami, mocno zniszczonymi w czasie wojny, a dalej… plac zabaw, bzy, jaśminy i akacje tworzące aleję.

Drewniany Mostek cieszył się popularnością o każdej porze roku, był doskonałym „punktem widokowym” pobliskiej okolicy. Latem grupy okolicznych mieszkańców obserwowały pływających i skaczących do wody, która w najgłębszym miejscu miała 5-6 metrów głębokości lub opalających się na dużej drewnianej platformie pływającej na metalowych beczkach. Z Przystani Kajakowej, której resztki możemy zobaczyć jeszcze dzisiaj obserwowano mini regaty kajaków zwykłych, wyczynowych, modeli pływających, wieloosobowe osady Była też wypożyczalnia sprzętu. Zimą zjeżdżano ze skarpy na sankach i nartach, jeżdżono na łyżwach. Wokół zieleń, bujna roślinność, grążele i rzęsa wodna.

Przez ostatnie lata ulica Szybka poszerzona, przekształcona została w wybetonowany pustynny podjazd dla garaży, firemek i przeciętnych nowych budynków. Choć daleko jej do elegancji i uroku minionych lat ma szanse w części od Betonowego Mostku ku Na Grobli na odtworzenie jej walorów przyrodniczych i rehabilitację.
1. 2. 3.
4. 5. 6.1. Encyklopedia Wrocławia. Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2006.
2. Mapy Wrocławia z lat 1927, 1938.
3. Wspomnienia pierwszych mieszkańców.
szybka.txt · ostatnio zmienione: 2011/11/25 14:50 (edycja zewnętrzna)